CANLI AKTARIM-PELİN YÜKSELAY

Başbakan Ünal Üstel’in açıklamasından öne çıkan başlıklar şöyle:

-Bugün Ankara’da tarihi bir anlaşmaya daha imza atmış bulunmaktayım. Başta Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Cevdet Yılmaz olmak üzere anlaşmanın hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Tüm halka hayırlı uğurlu olsun. 

-Türkiye ile KKTC ilişkileri sadece finansal değil, aynı zamanda yaşamsaldır. KKTC’ye sağlanan proje desteklerinin yanında, güven duygusu içinde bulunduğumuz günlerde asla rakamlarla değerlendirilemez. 

-Garantörü olmayanların ne duruma düştüklerini üzülerek görüyoruz. Türkiye ile KKTC halkı sevgi saygı ve güven duyguları ile birbirine sıkıca bağlıdır. İki ülkenin iş birliğini geliştirmek bizim en büyük sorumluluğumuzdur. İlişkilerimizi her gün daha ileri seviyeye taşıyoruz. 

-KKTC’den en büyük sorun istikrarsızlıktı, istikrarsız dönemler bizlere çok ciddi zaman kaybettirdi. Hükümete geldiğimiz günden beridir, istikrarlı bir politika yürüterek, hedeflerimizi gerçekleştiriyoruz.

-Yıllarca bekleyen projeleri tamamladık. Birçok yol bitirildi, yasalar geçti, Ercan yapıldı, yaşam suyu ovalarla buluştu. E-Devlet teknoloji alt yapıları gibi önemli projelerin sonuna geldik, eğitimde büyük gelişmeler yaşadık. Tarımda verilmemiş destekleri verdik, sağlıkta yarım kalan projeleri tamamladık. Bunlar istikrar ve eşgüdümlü çalışma ile bitirildi.

-Tüm bu gelişmeleri Türkiye’mizin desteği ile başardık. Yarınlar bugünlerden çok daha iyi olacak, bunu görüyoruz. 

-Önümüzde kurultay ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri var. Ardından genel seçimler var. Bu 3 yıllık süreçte istikrarı bozmadan yolumuza devam edeceğiz ve hedeflerimizi gerçekleştireceğiz.

-Yarım kalan hastane projelerini bitireceğiz, sağlık merkezlerimizi açacağı. Devlet Laboratuvarını geliştireceğiz, sosyal konut projelerini başlatacağız. Pek çok alanda ciddi projelere imza atacağız.

Arıklı, “romantik federaller” diyerek, seçimde görüşürüz mesajı gönderdi Arıklı, “romantik federaller” diyerek, seçimde görüşürüz mesajı gönderdi

-Halkımızın refah seviyesini artıracak önemli adımlar atacağız. Girişimcilere, gençlere destek paketlerini devreye sokacağız. 

-Dış politikada da istikrarla yolumuza devam ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın vizyonu iki devletli çözüm vizyonudur. Bunun arkasındayız. 

-Türk Devletleri ile ilişkilerimiz gelişiyor. Türkiye’nin de desteği ile KKTC dünyanın saygın devletleri arasında hak ettiği yeri alacaktır.

Editör: Pelin Yükselay