Cumhuriyet Meclisinden yapılan açıklamaya göre, TBMM Başkan Vekili Bekir Bozdağ’ın başkanlık ettiği heyette, AK Parti Kayseri Milletvekili, Milli Savunma Komisyonu Başkanı Hulusi Akar, AK Parti Mersin Milletvekili Ali Kıratlı ve CHP İstanbul Milletvekili Namık Tan yer aldı.

Meclis Şeref Salonunda yer alan kabulde ilk sözü alan Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, KKTC’nin 40’ıncı kuruluş yıl dönümü çerçevesinde KKTC’ye gelen konuk heyetin, kendilerini onore ettiğini belirtti.

“Bu bayram hepimizin bayramıdır” diyen Töre, canı cana, kanı kana katarak bugünlere hep birlikte gelindiğini kaydetti.

 Bu birliktelik sonucunda KKTC’nin kurulduğuna vurgu yapan Töre, Cumhuriyetin ilelebet payidar kalmasını temenni etti.

Türkiye ile birlikte yola devam ettiklerine vurgu yapan Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, “Kıbrıs’ta Türkiye’siz milli dava yürütülemez, aksi halde Kıbrıs, 12’nci adadan sonra 13’üncü ada olur” ifadelerini kullandı.

Töre konuşmasında, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve özgürlük mücadelesi lideri Dr. Fazıl Küçük başta olmak üzere, KKTC’nin kurulmasında emeği geçen herkese teşekkür ederek, şehitlere Allah’tan rahmet, gazilere de sağlık diledi.

TBMM Başkan Vekili Bekir Bozdağ da yaptığı konuşmada, bugünün tarihi bir gün olduğuna vurgu yaparak, KKTC’nin bağımsızlığının 40’ıncı yıl dönümünü kutladı.

KKTC’nin sonsuza barış, huzur ve hür bir şekilde var olmasını temenni eden Bozdağ, KKTC’de yaşanan gelişmelere vurgu yaparak, “İleride daha da güçlü ve kapıların tamamen açıldığı bir KKTC görmeyi temenni ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Sofi: Ercan’da bir buçuk saatliğine durdurulan hava trafiğinden 5 uçuş etkilendi Sofi: Ercan’da bir buçuk saatliğine durdurulan hava trafiğinden 5 uçuş etkilendi

Türkiye’nin daima KKTC’nin yanında olmaya devam edeceğini anımsatan TBMM Başkan Vekili Bekir Bozdağ, Türk ordusunun varlığının adada barış ve istikrarın teminatı olduğunu kaydetti.

KKTC’nin tanınması konusunda belli bir noktaya gelindiğini belirten Bozdağ, izolasyonların kaldırılması konusunda birlikte çalışmaya devam edeceklerini kaydetti.