UBP Genel Başkanı ve Başbakan Ünal Üstel, Genel Sekreter ve Gazimağusa Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu ile  birlikte Azerbaycan’ın Şuşa kentinde Türk Devletleri Teşkilatı siyasal partiler toplantısına katıldı.

Gazimağusa’nın bazı bölgelerinde elektrik kesintisi Gazimağusa’nın bazı bölgelerinde elektrik kesintisi

Toplantıda konuşan Üstel, “2023 yılı sonunda, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde İktidarda olan partimiz Ulusal Birlik Partisi, Türkiye  Ak Parti ve Yeni Azerbaycan Partisi olarak, tarihi bir işbirliği antlaşmasına imza atmıştır. Bu antlaşma Azerbaycan’da yeniden teyit edilmiştir. Bu gelişmelerin ardından partiler arası diyaloğumuz da artmıştır. Partilerimizin aynı zamanda iktidarda olmaları sayesinde, hükümetler arası diyaloglarımız da artmıştır” dedi.

Üstel, “toplantımızın da başlığı olan “partiler arası diplomasi”, devletler arası diplomasinin adeta bir itici gücü haline gelmiştir. Bu çalışmaların ardından çok daha büyük bir gelişmeler yaşanmıştır. Azerbaycan Ulusal Parlamentosu, KKTC ile Azerbaycan Dostluk Grubu’nun kurulması kararını meclisten geçirmiş ve Azerbaycan-KKTC Dostluk Grubunu kurmuştur. Bu en basit tabirle meclislerimizin birbirini tanıması anlamına gelmektedir ki, bu çok önemli bir adımdır” ifadelerini kulalndı. 

15 Haziran Azerbaycan’ın milli kurtuluş günü ve Şuşa anlaşmasının yıldönümü vesilesiyle düzenlenen toplantıda, Üstel ve Hasipoğlu, Macaristan, Kazakistan ve Özbekistan parti  başkan ve genel sekreterleri ile ikili görüşme de yaptı.

Hasipoğlu

Toplantılarla ilgili bilgi veren Hasipoğlu, “Siyasal partiler arasındaki işbirliğinin önemine dikkat çekerek, panele katılım yanında ikili  görüşmeler de yaptık. Ak Parti - Yeni Azerbaycan Partisi ile UBP arasında imzalanan işbirliği protokolü örnek gösterilerek , diğer ülke iktidar partilerine de çağrıda bulunulmuştur. Hedefimiz Bir Millet Üç devletteki, Devlet sayısını  Türk Devletleri Teşkilatında  artırmaktır” dedi.