Meritta Deniz Kaplumbağaları Rehabilitasyon Merkezi, deniz kaplumbağalarının uzun ve zorlu üreme sürecinin en heyecan verici aşaması olan yavruların yuvadan çıkış döneminin başladığını duyurdu. İlk yavruların, Haziran ayı sonunda Mersinlik Halk Plajı’nda yuvalarından çıkarak denizle buluştuğu kaydedilirken, bu hassas dönemde sahillerde dikkat edilmesi gereken konuların altı çizildi.

Kara: “Önlemleri aldığımız takdirde birçok yavruyu koruyabilir, denizlerdeki yeni hayatlarına kavuşturabiliriz”

Yavru deniz kaplumbağalarının yuvalarından çıkıp güvenle derin denizlere ulaşabilmesi için alınabilecek önlemler hakkında bilgiler veren Merit International Otelleri Sosyal Sorumluluk Projeleri Müdürü Silem Sargın Kara, “Sahillerdeki çöpler, özellikle plastik atıklar, yavruların denize ulaşamamasına sebep olabileceği gibi denize ulaşanların da hayatta kalma şansını düşürebilir. Bu alanlarda açılan çukurlar, yavruların içine düşmesine neden olabilir. Bu yüzden sahillerin temiz tutulması ve açılan çukurların kapatılması, yavruların hayatta kalabilmesi için büyük önem taşımaktadır” dedi. Üreme sahillerinin geceleri kullanılmaması gerektiğine vurgu yapan Kara, “Yavrular, ay ışığını takip ederek denize ulaşırlar. Ancak sahillerdeki yapay ışıklar ve gürültü, yavruların yönlerini şaşırmasına neden olabilir. Gürültü ve ışık kirliliğini azaltmak için; sahillerde ateş yakılmaması, motorlu araçların sahile girmemesi gerekmektedir. Bu önlemleri aldığımız takdirde birçok yavruyu koruyabilir, denizlerdeki yeni hayatlarına kavuşturabiliriz” dedi.

Trafiğe bir can daha! Trafiğe bir can daha!

Deli Nazmiye isimli kaplumbağa mavi sulara uğurlandı

Merkez’den yapılan açıklamada bir deniz kaplumbağasının daha tedavi edilerek yeniden denizle buluşturulmasının mutluluğunu yaşadıkları belirtildi. Lokman Kahveci tarafından bulunan ve boğulma sebebi ile merkeze getirilen 5 – 8 yaşlarındaki yeşil deniz kaplumbağası, tedavisinin ardından geçtiğimiz günlerde Yeni Erenköy’de kurtarıcısı tarafından mavi özgürlüğe uğurlandı.