Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul, su tartışmalarına işaret etti, "Türkiye’den gelen su bizim için olmazsa olmazdır, aksini söyleyen ya konu hakkında bilgi sahibi değildir ya da hesabı başkadır." dedi.

Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul, sosyal medya hesabı üzerinden ülkedeki su tartışmalarına ilişkin bir açıklama yaptı.

Yerel su kaynaklarının yaklaşık 30 yıl önce bile yetersiz kalmaya başladığını ifade eden Girne Belediye Başkanı Şenkul, şöyle devam etti:

“Yerel su kaynakları yaklaşık 30 yıl önce bile yetersiz kalmaya başlamıştı. Trodosların güneyinde ve kuzeyinde yapılan yatırımlarla kuzeye neredeyse 1 damla su geçmesine fırsat verilmiyor. Özellikle tarımda kullanılan su kaynaklarındaki tuzlanma konusu da realite. Türkiye suyu geldi ve birçok yerel kaynak devre dışı bırakıldığı yönündeki cümleler gerçek değil. Türkiye suyunun ulaşmadığı birçok köy hatta bir tane ilçe bile var, bunun yanında başta Girne olmak üzere birçok kuzey sahil boyundaki belediye yerel su kaynaklarını full kapasite kullanıyor. Birçok belediye uzun zamandır yeni yerel kaynaklar için çalışma yapmaya devam ediyor. (Laç, Çatalköy-Esentepe bizzat bildiğim.) Ülkemizde suyun şu anki fiyatı Türkiye’deki birçok bölgeden daha ucuzdur.”

"TÜRKİYE'DEN GELEN SU BİZİM İÇİN OLMAZSA OLMAZDIR"

Başkan Şenkul, “Tüm bu veriler ışığında Türkiye’den gelen su bizim için olmazsa olmazdır, aksini söyleyen ya konu hakkında bilgi sahibi değildir ya da hesabı başkadır. Ancak tüm bu yazılanlar su konusunda işe başlanırken yapılan hesapların şaştığı gerçeğini söylememize engel değil” dedi.

Murat Şenkul, “Kontrolsüz nüfus artışı ve suyun hoyratça kullanımı sebebiyle 50 yıl yeteceği öngörülen yatırımın, bugün itibarıyla kapasite artırımının yeniden değerlendirilmeye alınması gereken aşamaya geldiğini bilmeliyiz” ifadelerini kullandı.

ALTYAPI VURGUSU...

Şenkul, açıklamasına şöyle devam etti:

Töre: Bağımsızlıktan ödün vermeyeceğiz Töre: Bağımsızlıktan ödün vermeyeceğiz

“Buna ek olarak projenin bir parçası olan ama bugüne kadar hiç adım atılmayan atık su yönetimi konusunun da ciddiyetle ele alınması hem çevre açısından hem de sürdürebilirlik ve maliyet konusunda ertelenemeyecek noktadadır. Bugünlerde sürekli su konusundaki B planının sorgulandığını da hep birlikte görmekteyiz. Öncelikle Geçitköy’de depolanan suyun Türkiye’den gelen hatta sorun olsa bile en az 6 ay yeteceğini yaşayarak gördük. Bu aslında başlı başına bir B planıdır. Bunun yanında ülkeyi dolaşan su şebekesinde yaşanabilecek en kötü senaryoyu dün yaşadık ve bunun da yaklaşık 2-4 gün arasında çözüleceğini yine yaşayarak tecrübe ettik. Yerel su toplama alanlarının bakımının düzenli yapılması, derinleştirme çalışmalarının planlanması da önemli konulardandır. Parçası olduğumuz coğrafyanın yakın gelecekte ciddi su sıkıntısı yaşayacağı aşikar. Hayat şeklimizi değiştirmeden planlanacak her türlü B planı bu gerçekler ışığında çöptür. Gerçek ve işe yarayacak B planı suyun mümkün olduğunca verimli ve birden çok kez kullanmasına imkan sağlayacak altyapıların kurulmasıdır.”

Editör: Öykü Öykü