Petrol fiyatları, dört ayın en düşük seviyelerine doğru gerilemeye devam ediyorlar. OPEC+ üretim kısıntısını uzatma kararı alsa da, ABD'nin petrol talebine yönelik endişeler fiyatların gerilemesine yol açtı.

ICE'de Brent ham petrolü 58 sent ya da yüzde 0,74 düşüşle varil başına 77,78 dolara geriledi. Brent dün 7 Şubat'tan bu yana ilk kez 80 doların altında kapanmıştı. NYMEX'de ABD Batı Teksas ham petrolü 64 sent ya da yüzde 0,86 düşüşle 73,71 dolara geriledi. Batı Teksas petrolü dün de yüzde 3,6 düşmüştü.

KKTC Merkez Bankasının 2024 Yılı I. Çeyrek Bülteni yayımlandı: Yüzde 11.1 artış KKTC Merkez Bankasının 2024 Yılı I. Çeyrek Bülteni yayımlandı: Yüzde 11.1 artış

IG piyasa stratejisti Yeap Jun Rong yaptığı değerlendirmede, "Petrol fiyatları son zamanlarda, OPEC+'nın Ekim 2024'ten itibaren bazı üretim kesintilerini gevşetmeye başlama yönündeki rehberliği ile arz hikayesi ağırlaşırken, talep koşulları beklenenden daha zayıf ABD imalat faaliyetleri ile iyi desteklenmedi" dedi.


Sparta Commodities analisti Neil Crosby de, "Genel piyasa, ABD tüketicisi, ABD son kullanıcı petrol talebi (Mayıs ayı boyunca veri doğruluğundan muzdarip olan ancak etkileyici olmayan göstergeler) ve bunun küresel etkileri konusunda giderek daha fazla endişe duyuyor" dedi.

Editör: Emrah Kınacı