İsias Otel'in şampiyon meleklere mezar olmasının ardından 'Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği’ kurulmuştu.

Otelde hayatını kaybeden rehberlerin aileleri de 'Rehberler İçin Adalet Platformu' kurdu.

Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği’nin ardından rehber aileleri de “Rehberler İçin Adalet Platformu”nu kurdu. Platform, Cuma günü saat 19.00’da İstanbul Beyazıt Meydanı’nda ilk basın açıklamasını yaptı. 

Basın açıklamasını platform adına otelde eşini kaybeden Burcu Yılmaz yaptı. İsias Otel’de hayatını kaybetmiş olan turist rehberlerinin aileleri, sevdikleri ve aynı enkazdan kurtulabilmiş meslektaşları adına açıklama yapıldığını belirten Yılmaz, “16 aydır, faillerin yargı önünde hesap vermesi için Kıbrıslı Şampiyon Meleklerin aileleri ve kurdukları dernek ile birlikte omuz omuza adalet için mücadele ediyor, ortak acılarımızı paylaşıyoruz. Turist rehberlerinin aileleri olarak adalet arayışımıza ‘Rehberler İçin Adalet Platformu’ adı altında devam edeceğimizi ilan ediyoruz. Rehberlerimiz ve meleklerimiz için intikam değil, adalet istiyoruz” dedi. 

İsias Otel davasının yalnızca kendilerinin değil, bir daha başka evlere de ateş düşmemesi için tüm sorumlulardan hesap sorulması gereken bir dava olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Adıyaman Valiliği’nin 29 Nisan 2024 tarihli yazısıyla dönemin Adıyaman Belediye Başkan Yardımcısı Osman Bulut, İmar Müdürleri Mehmet Salih Alkayış ve Yusuf Gül ile Ruhsat Şefi Bilal Balcı hakkında soruşturma izni verilmiş olması, oldukça gecikmiş fakat önemli bir aşamadır” denildi. 12 Haziran’da üçüncü duruşması görülecek dava öncesi platform şu taleplerde bulundu:

Meclis Genel Kurulu yarın toplanacak Meclis Genel Kurulu yarın toplanacak

“Tahliye edilen sanıklar yeniden tutuklanmalı, kamu görevlileri hakkında derhal iddianame hazırlanmalı ve tüm sanıklar olası kastla insan öldürme suçundan cezalandırılmalıdır.” Kayıp yakınlarının hazır bulunduğu basın açıklamasına, Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği Başkanı Ruşen Karakaya ve Tutar Yapı Sitesi, Hasan Alpargün Apartmanı ve Ezgi Apartmanı'nda yakınlarını kaybeden aileler de destek verdi. 

İRO İstanbul Rehberler Odası'ndan yapılan paylaşım şöyle:

"07.06.2024 Cuma günü saat 19:00’da @rehberlericinadaletplatformu çağrısı ile toplanan görev şehidi meslektaşlarımızın ailelerine destek olmak için Beyazıt Meydanında’ydık.

6 Şubat Kahramanmaraş Depremi esnasında uygulamalı eğitim gezisi amacıyla bulundukları Adıyaman İsias Otel’inde yitirdiğimiz “Görev Şehidi Meslektaşlarımız” ve “Kıbrıslı Şampiyon Melekler” için sürdürülen adalet arayışına tüm sorumlular hakettikleri cezayı alana kadar destek olmaya devam edeceğiz.

@rehberlericinadaletplatformu adına konuşan görev şehidimiz Çağkan Yılmaz’ın sevgili eşi Burcu Yılmaz’ın ardından söz alan @sampiyonmelekleriyasatmadrnk başkanı Ruşen Karakaya’nın konuşmasını sizlerle paylaşıyor, dayanışma ruhu ile hareket eden başta basın emekçileri olmak üzere herkese teşekkür ediyoruz.

12.06.2024 günü Adıyaman’da gerçekleşecek olan İsias Otel Davası’nın 3. duruşmasında tüm meslektaşlarımız ve kayıplarımızın yakınları ile bir arada olacağımızı hatırlatıyor, adaletin en kısa sürede sağlanmasını temenni ediyoruz.

#isiasortakdavamız
#rehberleriçinadalet

İRO Yönetim Kurulu"

Editör: Öykü Öykü