Tatar: Halkımız, Türkiye Cumhuriyetinin güvencesinde, güven huzur ve barış içinde yaşamaya devam edecek Tatar: Halkımız, Türkiye Cumhuriyetinin güvencesinde, güven huzur ve barış içinde yaşamaya devam edecek

Heyet, Genel Kurul Toplantısı ve yapılan temasları değerlendirdi.
UBP Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu yaptığı değerlendirmede, 140 ülkeden 500'e yakın milletvekilinin katılımıyla Cenevre'de gerçekleştirilen Parlamentolararası Birlik Toplantısının, Kıbrıs meselesini masaya yatırmak ve Kıbrıs Türk halkının çıkarlarını savunmak adına önemli bir toplantı olduğunu belirtti.
Kıbrıs’lı Rumlar ile birlikte katıldıkları toplantının, liderler düzeyinden sonraki en önemli toplantı olduğunu dile getiren Hasipoğlu, davet edilme sebeplerinin Kıbrıslı Rum milletvekilleri ile Kıbrıs meselesini ele almak oldugunu kaydetti. Toplantıyı yöneten  İsviçreli milletvekillerinin; olağanüstü durumlarda Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum milletvekillerinin daha sık bir araya gelerek daha fazla çalışmasını önerdiğini belirten Hasipoğlu, Türk tarafı olarak bu öneriye sıcak baktıklarını belirtti.
Ancak, moderatörlerin önerisinin Kıbrıslı Rum milletvekilleri tarafından reddedildiğini ifade eden Hasipoğlu "Burada bir kez daha gördük ki, Kıbrıs konusu bir statü meselesidir. Kıbrıslı Rum vekiller bizi eşit bir statüde görmüyorlar, bizi azınlık olarak görüyorlar. Biz bu tavırlarını yadırgadık. Bu tavırları, bizim ortaya koyduğumuz pozisyonun ne kadar haklı ve meşru olduğunu bir kez daha ortaya koymaktadır" ifadelerini kullandı.
Hasipoğlu, Kıbrıslı Türklere uygulanan haksız ambargolara karşı mücadeleye ve çalışmaya devam edeceklerini de söyledi.

AKANSOY: "BAŞARILI BİR ZİYARET PROGRAMI OLDU"
CTP Milletvekili Asım Akansoy da değerlendirmesinde, iki gün boyunca diğer ülke heyetleriyle verimli ve başarılı temaslar gerçekleştirdiklerine işaret etti. 
Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum siyasi partileri arasında yapılan toplantıya da değinen Akansoy, BM Genel Sekterinin Kişisel Temsilcisinin temasları ile başlayan yeni çözüm sürecinin, siyasi partiler tarafından desteklenmesi gerektiğini kaydetti. 
Kıbrıs konusunda çözüm ekseninin BM parametreleri üzerinden kurulması gerektiğini vurgulayan Akansoy, bunun güvenlik içerisinde ve işlevsel şekilde sağlanmasının önemine değindi.
 Cenevre'deki toplantıda Kıbrıslı Türklerin genel anlamda Kıbrıs konusu üzerinde durduğunu belirten Asım Akansoy, Dünya Parlamentolarından gelen ülkelerin gündemlerinde yer alan küresel ısınma, çevre, gençlik ve kadın gibi önemli konuların da gündemimize alınması için Cumhuriyet Meclisi’nde bir birim oluşturulması gerektiğini de sözlerine ekledi.