İskele festivali... Turnuvada Yarı Final Heyecanı Yaşandı İskele festivali... Turnuvada Yarı Final Heyecanı Yaşandı

Düğün öncesinin olmazsa olmazı kına gecesinin canlandırıldığı İskele Belediyesi Kültür Evi önündeki etkinlik, birbirinden lezzetli tatların yer aldığı yemek yarışması ile devam etti. Halk Dansları Festivaline katılan konuk ülkelerin de yakından izlediği etkinlik, yine birbirinden lezzetli ve özel tatların ikramı ile son buldu.

BİRİNCİLİK MOLEHİYA+PİLAV İLE SEVTAP AŞIK’IN OLDU

28 Haziran’da başlayan ve 7 Temmuz’da son erecek 52. Geleneksel İskele Festivali, bu yıl 14.’sü düzenlenen Kıbrıs Mutfağından Lezzetler Yarışması ile devam etti. İskele Belediyesi Kültür Evi’nde gerçekleşen ve 8 kişinin katıldığı yarışmada jüri koltuğuna ise İskele Belediyesi Asbaşkanı Halil Dericioğlu’nun yanı sıra Meclis Üyesi ancak Kıbrıs Mutfağı denince de akıllara gelen Kubilay Aşık, Osman Berkel, Sümer Musalar ile Tanya Kilitkayalı ile Uğur Yılmaz oturdu.

Birbirinden özel Kıbrıs Mutfağına ait yemeklerin yer aldığı yarışmanın birincisi, aynı zamanda 5 bin liralık para ödülünü kazananı Molehiya&pilav ve Köy Çöreği&Gabbar Turşusu ile yarışan Sevtap Aşık’ın oldu.

3 bin liralık ikincilik ödülü ise Bumbar&Bulgur Pilavı ile yarışan Sercan Akdemir’e, 2 bin liralık üçüncülük ödülü ise Fırın Makarnasıyla Yeşim Kral’a gitti.  Yarışmada jüri özel ödülü almaya hak kazanan ise Soğan bastı&makarna ile yarışmaya katılan Melisa Aylanç oldu.

GELENEKSEL KIBRIS TÜRK GECESİNDE ‘KINA GECESİ’ CANLANDIRILDI

İskele Belediyesi Kültür Evi’nde gerçekleşen Geleneksel Kıbrıs Türk Gecesi de renkli görüntülere sahne oldu. Düğünden önce yapılan ve Kıbrıs Kültürünün de önemli bir parçasını oluşturan Kına Gecesi, hem ülkemizde bulunan konuk ülkelere tanıtıldı hem de kültürümüze ışık tuttu. Gerçeğini aratmayan gecede damat tıraşı ile kına yakımı da konuk ülkelerin dikkatini çekti. İskele Belediyesi Kültür Evine kurulan Kıbrıs’a özgü yiyecek ve içeceklerin de bulunduğu stantlar ise yerli yabancı herkesin beğenisini kazandı.