Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Doğu Akdeniz’de ısınan sular, en fazla bizi ve bölgemizdeki kardeş ülkeleri tedirgin ediyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail’in saldırganlığının durdurulmadığı sürece bölgedeki hiçbir devletin kendini emniyette hissedemeyeceğini söyledi. Erdoğan, çay ve buğday fiyatları üzerinde yapılan eleştirilere yanıt vererek, çiftçilerin yanında olacaklarını belirtti.

Ayrıca, Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri de değerlendiren Erdoğan, İsrail’in yayılmacı hedeflerine dikkat çekti ve barış, diyalog ve diplomasi çağrısında bulundu. Türkiye’nin stratejik önemi fevkalade yüksek, üç kıtanın kavşak noktası olan bir coğrafyada bulunduğunu anımsattı.

Tarih boyunca medeniyetlerin beşiği olmuş, ama aynı zamanda paylaşım kavgasının tam merkezinde yer almış bir bölgede olduklarına dikkati çeken Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Böyle bir coğrafi konuma sahip olmak ülkemize siyasi, ekonomik ve askeri avantajlar sağlama yanında tehditleri de beraberinde getirmektedir. Birinci Dünya Savaşı’na giden yolun taşları bizim bölgemizde döşendi. İkinci Cihan Harbi’nin odağında aynı şekilde yine bizim bölgemiz vardı.

Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde 1 asker şehit oldu Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde 1 asker şehit oldu

Soğuk Savaş döneminde bloklar arası rekabetin yoğunlaştığı bölgelerden biri, yine Türkiye’nin merkezinde olduğu coğrafyaydı. 13’üncü yılını tamamlayan Suriye krizi en fazla bizim bölgemizi etkiledi. Rusya- Ukrayna arasındaki savaşın olumsuz yansımalarına maruz kalan bölgelerin başında yine biz yer alıyoruz. 7 Ekim’den bu yana İsrail’in Gazze’de gerçekleştirdiği soykırıma varan katliamlar yine bizlerin yüreğini yakıyor. İsrail’in Gazze’ye saldırmasıyla birlikte Doğu Akdeniz’de ısınan sular, aynı şekilde en fazla bizi ve bölgemizdeki kardeş ülkeleri tedirgin ediyor.”