Şehit Teğmen Caner Gönyeli Tatbikatı başarıyla icra edildi Şehit Teğmen Caner Gönyeli Tatbikatı başarıyla icra edildi

Oda Başkanı Sibel Paralik yaptığı yazılı açıklamada, “30 yıllık atık depolama kapasitesi öngörülerek tasarlanan Güngör Düzenli Katı Atık Depolama Tesisinin 11 yılda kapasitesini doldurmak üzere olduğu ve vahşi depolama alanına dönüştüğü bilinmektedir.” dedi.

“Çöp yangınlar katlanarak artacak”

Çöplerin düzenli depolanmadığından dolayı Tesiste yangınların da artacağı uyarısında bulunan Paralik, “Geçtiğimiz aylarda alanın yakın çevresine dökülen atıkların içte içe yandığı gözlemlenmiştir. Yaz mevsiminin gelmesi ile bu yangınlar katlanarak devam edecek” dedi.

“Hedeflerin hiçbirine ulaşılamadı”

Sibel Paralik,  Çevre Yasasının atık yönetimi bölümü altındaki yasa maddeleri, Ambalaj ve Ambalaj atıkları Tüzüğü ve Entegre Atık Yönetim Planındaki strateji ve hedeflerin hiçbirine ulaşılmadığını iddia etti.

“Nüfuz belirlenmeli”

Atık yönetiminde altyapının iyileştirilmesinin yanında “nüfus ve atık karakterizasyonunun” belirlenmesi, çöpü kaynağında azaltma, tüketicileri yeniden kullanmaya teşvik etmek ve geri dönüşüme yönlendirme alanlarında sonuç alıcı adımlar atılması gerektiğini belirten Paralik, “Bu üç maddenin hayata geçirilmemesi nedeniyle Güngör Düzenli Katı Atık Depolama Tesisi hızlı bir şekilde dolmuş ve ömrünü tamamlamaya yaklaşmıştır.” dedi.

“Çöp depolama alanının rehabilitasyonu için bütçe ayrılmadı”

Güngör Düzenli katı Atık Depolama Tesisinin Alanı’nın rehabilitasyonunu içiren KKTC Entegre Katı Atık Yönetimi Projesi için ihaleye çıkılmadığını belirten Paralik, “Bu ihale yayınlanmadığı gibi aradan 1 seneden fazla bir zaman geçmesine rağmen henüz bir atık karakterizasyon çalışması yapılmamış, fizibilite raporu hazırlanmamıştır. Hükümetin Güngör İhalesi ile ilgili bütçe ayırmadığı da bilinmektedir.” dedi.

Sibel Paralik, Kuzey Kıbrıs’ta 50’nin üzerinde vahşi depolama alanı bulunduğunu, genellikle yaz aylarında bu çöp alanlarında yangın çıktığını da belirten Paralik, Hükümet ve belediyelere katı atık ve diğer çevre sorunlarının çözümüne yönelik bütçe ayırması; kısa, orta ve uzun vadeli planlamalar yapması çağrısında bullundu.

Editör: Pelin Yükselay