Cumhurbaşkanı Tatar, yeni Antalya Başkonsolosu Uzunoğlu'nu kabul etti Cumhurbaşkanı Tatar, yeni Antalya Başkonsolosu Uzunoğlu'nu kabul etti

Bakan Gardiyanoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Sosyal Sigortalar Dairesi’nin 145 bin aktif sigortalıya, 45 bin sigorta emeklisine ve bu sigortalıların geçindirmekle yükümlü oldukları kişilerle birlikte  yaklaşık 350 -400 bin kişiye hizmet verdiğini vurguladı.

Gardiyanoğlu, maaştan hastalığa, analıktan doğuma, iş kazasından işsizliğe, ilaç ve gözlük yardımı gibi birçok kalemde  yaklaşık her ay 1 bir milyar 300 milyon TL ödeme gerçekleştirildiğini kaydetti.

Gardiyanoğlu, 2020 yılında pandemi döneminde uygulanan sokağa çıkma yasakları nedeniyle vatandaşların  daireye gelemediği göz önünde bulundurularak idari tasarrufla sigortalıların online emeklilik müracaatı yapmaları imkanı sağlandığını belirterek, online müracaat yapan sigortalıların daha sonraki bir  zamanda ıslak imzalı müracaat forumları ve belgelerini getirmek kaydıyla, online müracaat yaptıkları tarihten hak sahibi kabul edildiğini vurguladı.

Gardiyanoğlu, açıklamasının devamında ise şunları kaydetti:

 “Bu uygulama Sosyal Sigortalar Dairesi’nde pandemi sonrası da devam etmiş, fakat online müracaatlarda daha kapsamlı bir müracaat formu hazırlanması için teknik çalışma sürdürülmektedir. Sitedeki teknik çalışmalar nedeniyle online müracaat yapılması zaman zaman devre dışı kalmıştır. Ancak bu  süreçte Sosyal Sİgortalar Dairesi’ne talep edilen tüm online müracaatlar bilgi İşlem bölümü tarafından kayda alınmış ve  hak sahipleri mağdur edilmemiştir.

Yaşlılık, malullük ve ölüm  aylıkları 29/2017 Yasa Değişikliğiyle müracaat tarihinden itibaren bağlanmaya başlamıştır.  Doğum tarihinde hak sahibi olacak sigortalıların , doğum günlerinin resmi tatil veya  hafta sonuna denk gelmesi halinde, ilk iş gününde yapılacak müracaatları doğum gününde yapılmış sayılmaktadır.

Yaşlılık, Malullük ve Ölüm aylıkları için ıslak imzalı müracaat yapılması esastır. Online müracaat uygulaması; vatandaş mağduriyeti yaşanmaması için pandemi döneminde  Sosyal Sigortalar Dairesi’nin idari tasarrufuyla başlatılan ve devam eden bir uygulama olup, yeni arayüzüyle uygulamaya devam edilecektir.”