Güvenlik Konseyine hitap eden Wennesland, İsrail’in Refah ve çevresinde geniş çaplı bir kara operasyonu yürüttüğünü, yıkımın artmakta olduğunu kaydetti ve tarafları derhâl yeniden iyi niyetle müzakere masasına dönmeye çağırdı.

TC Ticaret Bakanı Bolat, Maliye Bakanı Berova ile bir araya geldi... "Dayanışmamız pekişecek" TC Ticaret Bakanı Bolat, Maliye Bakanı Berova ile bir araya geldi... "Dayanışmamız pekişecek"

Wennesland, BM Genel Sekreteri’nin Gazze’de tutulan tüm rehinelerin serbest bırakılması ve insanî bir ateşkes sağlanması konusundaki ısrarlı taleplerini yineledi.

“Yetersiz bir insanî bildiri mekanizmasının neden olduğu tehlikeli koşullar, aşırı nüfus, umutsuzluk, hukuk ve düzenin çöküşü nedeniyle daha da kötüleşiyor; bu durum insanî yardım operasyonlarını riske atıyor ve BM’nin yaklaşık 200 çalışanı da dâhil olmak üzere insanî yardım personelinin hayatını tehlikeye atıyor” diye konuşan Tor Wennesland, “Batı Şeria’da büyük çaplı İsrail operasyonlarının sürdüğünü, ardından Filistinli silahlı kişilerle çıkan çatışmaların, yerleşimcilerin şiddet eylemlerinin ve İsraillilere yönelik Filistin saldırılarının yaşandığını” da sözlerine ekledi.

BM, arabulucular ve taraflarla düzenli iletişim hâlinde kalmaya ve Filistinlilerin acil ihtiyaçlarını karşılamak ve sonraki iyileşme süreçleri için kritik önem taşıyan kalıcı bir ateşkes anlaşmasını desteklemeye kararlı.

BM’nin insanî işler ajansı (OCHA), Refah geçiş noktasının kapatılması, Filistin tarafının Kerem Şalom geçiş noktasından güvenli ve düzenli olarak mal alamaması ve diğer geçiş noktalarından sınırlı sevkiyatlar nedeniyle Gazze’ye insanî yardım akışının 7 Mayıs’tan bu yana %67 oranında azaldığını BM’ye bildirdi.

Dünya Sağlık Örgütü ayrıca Refah’ta yalnızca bir hastanenin, Al Emîrati Kadın Doğum Hastanesi’nin faaliyet gösterdiğini belirtti.

Editör: Pelin Yükselay