Turizm adası olan ülkemizde sigara ve alkol fiyatları sürekli tartışma konusu olmaya devam ediyor. Bu ürünlerin bir yandan kaçakçılık yapılmaması için Güney Kıbrıs’taki fiyatlarla dengeli olması gerekirken, öte yandan turistlerin özellikle alkol tüketimi noktasında fiyatların uygun olmasının ülke tercihi olduğu kaydediliyor.  Özellikle turistlerin en çok tercih ettiği alkollü ürün olan biranın fiyatı bu alan için ayrı bir önem arz ediyor.

Yaz aylarına girilmesiyle birlikte biranın en çok tüketildiği dönem yaşanıyor. Tam da bu dönemde hükümet biranın Fiyat İstikrar Fonu (FİF) oranını yüzde 33’e denk gelecek şekilde artırdı. Biranın 1 litre fiyatında uygulanan fon oranı 9 TL’ye yükseldi. Bu da bir şişede 5 TL’lik FİF demek oluyor.

Bu fon zammıyla birlikte bir şişe biranın fiyatı 50 TL’yi aşmış olacak.

Pahalı içkilerin fonu oranı zamlanmadı!

Devletin alkol ve sigara gibi ürünlere fon uygulamasının normal olduğu ifade edilirken, alkol ürünleri içerisinde sadece biranın fon oranının yükseltilmesi ise tepki çekti.

Lüks tüketim maddesi olan birçok pahalı viski, burbon, şarap, cin, vodka gibi ürünlerin fon oranlarında artış yapılmaması dikkat çekti. Oysa devlet bu gibi zararlı maddelerden gelir kazanmak istiyorsa, lüks tüketim maddesi olan diğer alkol ürünlerinin fonlarına neden zam yapmadığı sorusu ortaya çıktı!

Güney Kıbrıs ile anlamlı bir fark oluştu

Alsancak bölge halkı dikkat! Ilgaz su kuyusu kurudu... Alsancak bölge halkı dikkat! Ilgaz su kuyusu kurudu...

Biranın FİF oranına yapılan okkalı zam sonrasında Güney Kıbrıs’taki fiyatlar ile rekabette de sorun oluştu. Güney’de 50 cl bira 1.10 Euro’ya yani yaklaşık 41 TL’ye satılıyor. KKTC’de son fon zammı ile biranın fiyatı 50-52 TL civarında olacak.