Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, konuşması nedeniyle eleştirilen Tanya Kilitkayalı’ya destek belirtti.

Sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Ataoğlu, “Öncelikle Kuzey Kıbrıs kültürünü başarıyla yansıttığı için Tanya Kilitkayalı kardeşime teşekkür ederim. Kuzey Kıbrıs halkının ve kültürünün gururu olarak daima saygı ve sevgiyle karşılanıyor, gururla ülkemizi temsil ediyorsun” dedi.

Ataoğlu, “Maalesef kardeşim Kilitkayalı üzerinden yapılan bazı hoş olmayan konuşmaları üzüntü içerisinde dinledim. Kişilerin kültürleri ve kimlikleri ile alay etmek veya hakaret etmek, hoşgörüsüz bir davranıştır” ifadelerini kullandı.

“Yöresel değerlerin bu şekilde alayvari konuşulması hiç hoş olmayan bir davranıştır” diyen Ataoğlu, açıklamasının devamında ise şunları kaydetti:

“Tartışması yapılan hellim üzerinden insanları küçümsemek, hakaret etmek veya aşağılamak, hoşgörüsüz bir yaklaşımdır. Kültürel çeşitliliğe saygı göstermek, farklı mutfakların ve geleneklerin zenginliğini takdir etmek, insanlar arasında diyalog ve anlayışı teşvik etmek, insanı insan yapan değerlerden biridir.

Tatar: Kıbrıs Türkü, milli değerlerine bağlı kalarak Kıbrıs’ta var oldu Tatar: Kıbrıs Türkü, milli değerlerine bağlı kalarak Kıbrıs’ta var oldu

Biz, Kuzey Kıbrıs olarak kültürümüzü ve değerlerimizi koruyup kollarken, aynı zamanda farklılıklara saygı gösteren bir toplumuz. Saygısız ve hoş olmayan davranışlara karşı durmamız önemlidir, ancak bunu sevgi ve hoşgörü çerçevesinde yaparız.

Sizler gibi gurur kaynağımız olan temsilcilerimizin varlığı, Kuzey Kıbrıs’ın zenginliklerini dünyaya tanıtmamıza yardımcı olur. Her zaman saygılı ve hoşgörülü bir yaklaşımı benimserken, kültürümüzü ve değerlerimizi yüceltmeye devam edeceğiz.”