Akdeniz Karpaz Üniversitesi (AKÜN) Havacılık Fakültesi tarafından 15 Mayıs Hava Şehitleri Anma Günü düzenlendi. Gün çerçevesinde düzenlenen etkinlikte Emekli Kaptan Pilot Ali Karaçoban meslek deneyimlerini anlattı. Karaçoban ayrıca ‘Turna Kuşu Misali’ ismini verdiği kitabını da ilk kez bu etkinlikte tanıttı.

AKÜN konferans salonunda gerçekleştirilen etkinlikte açılış konuşmasını Akdeniz Karpaz Üniversitesi Havacılık Fakültesi Dekanı ve Rektör yardımcısı Doç. Dr. Tolga Öz yaptı. 


Cengiz Topel ve Fehmi Ercan Unutulmadı 

Kıbrıs’ın ilk hava şehidi Cengiz Topel’i anan Öz, uçağı düşüldükten sonra Rumların elinde esir kalan Cengiz Topel’in insanlık dışı işkencelerle öldürüldüğünü anımsattı. Tolga Öz, konuşmasında Ercan Havalimanına ismini veren Şehit Binbaşı Fehmi Ercan’ı da saygı ve minnetle andı.

Öz’den sonra söz alan AKÜN Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Bölüm Başkanı, Öğretim Görevlisi Seran Beyar üniversitedeki eğitimleri hakkında bilgiler verdi. Sektöre nitelikli personel yetiştirdiklerini anlatan Beyar öğrencilere sağladıkları staj olanakları ile hem eğitim hem de pratik yaparak öğrencileri sektöre hazır birer personel olarak mezun ettiklerini anlattı.


‘Turna Kuşu Misali’ Kitabı Tanıtıldı

Bu bölgeler 3 saat elektriksiz kalacak... Bu bölgeler 3 saat elektriksiz kalacak...

Seminer davetlisi olan Emekli Kaptan Pilot Ali Karaçoban askeri ve sivil olarak geçen 53 yıllık meslek hayatı boyunca yaşadığı deneyimleri aktardı, pilotluk mesleğinin zorluklarına dikkat çekti. Karaçoban yazdığı ‘Turna Kuşu Misalı’ kitabında anılarını topladığını anlatarak, kitabının içerisinde de bazı önemli anekdotları seminer davetlileri ile paylaştı.
Konuşması sırasında öğrencilere de nasihatlerde bulunan Kaptan Karaçoban, “bir ölçü günaydın, bir tutam iyi günler, iki ölçü anlayış, bir tatlı kaşığı tolerans” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Seminer sonrasında ‘Turna Kuşu Misali’ kitabının imza etkinliği gerçekleştirildi. Seminere ve kitap tanıtımına yoğun bir ilgi oldu.